آقای روحانی! خاتمی را بفرستید

قرار است برای مراسم ختم نلسون ماندلا بسیاری از رهبران جهان به آفریقای جنوبی بروند و سوال این است که از ایران چه کسی قرار است برود؟

از روز گذشته برخی اخبار گویای معرفی محمد جواد ظریف یا محمد شریعتمداری است حال ما امیدواریم اینها نروند و البته امیدوارم حسن روحانی هم نرود ولی محمدخاتمی را راهی این سفر کند.

هم به ماجرای ممنوع الخروجی خاتمی خاتمه بدهد، هم اینکه بالاخره روحیه و شهرت کارهایی که خاتمی کرده بسیار نزدیک‌تر است به این شخصیت. مضافا اینکه آقای روحانی برود چه بگوید، در حالی که سه نفر منتقدسیاسی (میرحسین و... کروبی ورهنورد) بیش از ۱۰۰۰ روز است فقط به خاطر پایداری روی یک خواست بسیارمسالمت آمیز و پرهیز از خشونت در حصرخانگی هستند بدون هیچ توضیح، اتهام، دادگاهی و.... برود چه بگوید؟ بگوید که ماندلا بخواب که مابیداریم و منتقدانمان مثل تو در زندان هستند..

فرستادن خاتمی اما پیام‌های بسیار مثبتی برای روحانی دارد؛

 اولا احترام به مردی است که صرف نظر از نقطه ضعف‌- قوت‌های سیاسی‌اش، انسان صادق و روشنفکر قابل احترامی است که ضعف‌ها و کاستی‌های خودش را خوب می‌شناسد و آنها را مخفی هم نمی‌کند، و جنبش مدنی‌ایی را آبیاری کرد که اگر دوام می‌آورد جامعه ایرانی الان جای دیگری بود.

 دوم اینکه خاتمی سرمایه بزرگی برای دولت روحانی می‌تواند باشد - همان طور که در انتخاب شدن روحانی مهم بود- که تا به حال از آن استفاده نشده است

و سوم اینکه؛ نشان دادن این است که این عبارت «فتنه» کلمه شومی است برای از میدان به در کردن جمعی از بهترین نیروهای کشور و اینکه استفاده از کلماتی مانند «رهبرفتنه» او را آنقدر محتاط نمی‌کند که خاتمی و بقیه را کنار بگذارد.

خاتمی به نظرم یکی از معدود آدم‌هایی است که در داخل ایران در شان چنین مراسمی است. برای روحانی این کار سمبلیک اما پر معنا و نشان دادن ابعادی از شخصیت و کاراکترش خواهد بود...

/ 0 نظر / 34 بازدید