سخنرانی روحانی؛ از نوع سخنرانی یک سیاستمدار عاقل و صبور

آن چیزی که ملت ایران و حتی سیاست دوستان پنج  قاره از حضور روحانی در نیویورک توقع دارند، قاعدتا باید از مذاکره های مقامات ما با دنیا منتج شود نه از سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد. از شب گذشته تاکنون نظرات مختلفی در خصوص موفق یا ناموفق بودن روحانی در سخنرانی سازمان ملل مطرح شده است.

اما آنچه بعضی ها توقع داشتند قاعدتا شبیه به پوشیدن عبای سبز و قرمز از دکتر بود که برود روی سن سخنرانی کند،‌  بعد حسین اوباما برود او را در آغوش بکشد و هر دو بدون توجه به گریه حاضران توی افق محو شوند. اما آنچه من به عنوان یک روزنامه نگار در این سخنرانی دیدم، به جز هیجان و لرزش صدا در ابتدای سخنرانی و دو پارگی متن سخنان در ابتدا و انتهای متن که قاعدتا آن هم ناشی از دلایل مختلف سیاسی داخلی و خارجی می شود،‌نقطه ضعف دیگری ندیدم .. هر چند به دکتر روحانی برای برخی از تصمیمات در داخل نمره مردودی می دهم که آن هم به زودی با وی مطرح خواهم کرد اما در آنجا هم دکتر 20 نشد اما مردود هم نشد. دلایل ذیل نظرات شخصی است و فحش شما سبب مسرت ماست. 

یک- اگر ما توقع داریم در سخنرانی مجمع عمومی رهبران دو کشور پسته پوست بکنند و در دهان یکدیگر بگذارند، بدلیل این است که موجودی به اسم محمود احمدی نژاد اصل حضور و سخنرانی در مجمع عمومی را با رفتارها و گفتارهای خارج از عرف و استاندارد خود حساس کرده وگرنه این مدل سخنرانی ها جای بده بستان و عشوه آمدن رهبران برای دوست و دشمن نیست بدلیل اینکه شنوندگان حاضر در مجمع عمومی یک مشت پیازفروش نیستند بلکه رهبران و سیاستمدارانی هستند که با یکدیگر و با دنیا رابطه دارند و به مسائل و روابط از دید دیپلماتیک نگاه می کنند نه از دید هیجانی و احساساتی و خوی چریکی و کماندویی. اگر مدل احمدینژادی جواب مثبت می داد چرا در 8 سال حضور او در سازمان ملل یکی از رهبران کشورهای مظلوم یا محروم(به قول او) بلند نشد در صحن مجمع از حرفهای او دفاع کند و فریاد بزند که اینجا مجمع عمومی است و به داد کشور من برسید اینهم شاهدش که دارد درباره ما حرف می زند. احمدی نژاد نه تنها ذات سخنرانی یک رئیس دولت را در هر مجلسی از جمله مجمع عمومی سازمان ملل از استانداردش پایین کشیده بود، بلکه در داخل کشور نیز هر موضوعی را به این بیماری دچار کرده بود.

دو- به عقیده من بهترین راه برای ارزیابی سخنرانی دیشب دکتر روحانی در سازمان ملل متحد، مقایسه سخنرانی او و جایگاهش با سخنرانی اوباما و جایگاهش است. از نظر جایگاه، در نگاه سطحی هر دو رئیس جمهور دو کشورند. اما در نگاه کمی دقیقتر، یکی آقای دنیاست و صاحب قدرتمندترین ارتش و اقتصاد و پول و دیپلماسی و ملت و غیره و دیگری نه آقای دنیا بلکه به دلیل مواضع تندش در مقابل برخی موضوعات کم اهمیت بین المللی زیردست و باج بده به نقطه نقطه دنیا است و ضمنا صاحب ضعیفترین ارتش و اقتصاد و پول و دیپلماسی و ملت و غیره. طبیعی است که نوع حرف زدن این دو با هم تفاوت دارد. 

سه- آن که آقای دنیاست اگر هیچ بهره ای از سخنرانی در مجمع عمومی نبرد لااقل در احساس ناامنی نیست بنابراین از موضعی پایین تر از حد انتظار سخن می گوید و در بیان خود به طرف مقابل به قول امروزی ها انرژی مثبت هم می دهد. او در سخنرانیش از موضع یک قدرتِ کوتاه آمده برخورد می کند و خواسته های خود را با احتیاط به زبان می آورد و حتی چیزی به اسم فتوا دادن را به رسمیت می شناسد و از فتوای رهبر ایران درباره بمب اتم نقل می کند. آن که آقای دنیا نیست طبیعتا در شرایط ناامنی و تهاجمی سخن می گوید و با اینکه بسته به شرایط تلاش زیادی برای خودداری از بیان سیاست های تند کشورش دارد، اما طبیعی است که هنوز هم در فضای مواضع اصولی خودش سیر کند و با رعایت احتیاط، از تغییر ناگهانی مواضع کشورش در سخنرانی بپرهیزد اما در عین حال نقاط مشترک خود و دشمن را نیز نشان می دهد. 

چهار- ممکن است به نظرتان رسیده به سخنرانی دیشب دکتر روحانی انتقاد وارد است. ممکن است توقع داشتید که او در سخنرانی دیشب چراغ سبزهایی پر رنگ و خیره کننده به اوباما نشان بدهد و ممکن است انتظار داشتید که روحانی با یک ضربت در سخنرانی دیشبش کل مسائل و اختلافات و دشمنی های دو کشور را محو و نابود کند. چراغ سبز روحانی آنجایی بود که خواستار شنیدن صدای واحد از طرف واشنگتن شد و گفت: "من سخنان امروز پرزیدنت اوباما را با دقت گوش کردم؛ در صورت عزم سیاسی رهبران آمریکا و خودداری از دنبال کردن منافع گروه‌های فشار جنگ‌طلب، می‌توان به چارچوبی برای مدیریت اختلافات رسید". یا: "گفته می شود که گزینه جنگ روی میز است اما من می گویم صلح در دسترس است". من به ارزش این جملات در سپهر سیاست بین الملل نگاه می کنم و معتقدم آن چیزی که به عنوان آمادگی ایران برای کوتاه آمدن از مواضع تند گذشته و همچنین عزم جدی برای حل مشکلات میان ایران و آمریکا باید بیان می شد در این دو جمله و برخی جملات دیگر روحانی نهفته است و هوشمندان عالم سیاست -از جمله اوباما- آن را درک کردند و به همین دلیل پرزیدنت ایالات متحد اعلام کرد: "سخنان روحانی مرا خشنود کرد". 

پنج- دوباره اشاره می کنم آن چیزی که توقع می رود به عنوان حل مسائل و دوستی مجدد ایران و آمریکا به ثمر برسد، طبیعتا و بر اساس روشهای عملیاتی باید در مذاکرات این چند روزه و روزها و هفته های آتی صورت بگیرد بنابراین من معتقدم روزنه صلح از سوی روحانی باز شده و باید منتظر بمانیم و انتظار نداشته باشیم ساختمان امن و آرامش میان ایران و غرب که در طول 35 سال تخریب شده و ریشه هایش هم سوزانده شده یک شبه ساخته شود..

/ 8 نظر / 27 بازدید
mahmood

سلام...خوب هستید...خوشحال میشم اگه وقت کردید بهمون سر بزنید....راستی اگه خواستید باهم یه تبادل لینک داشته باشیم....اگه دوست داشتید مارو با اسم روزنه ای به خدا لینک کنید بعد خبرمون کنید تا لینکتون کنیم...ممنون...؟!

دخترونه

سلام اومدم به وبلاگت که ازت دعوت کنم بیای و به سایت دخترونه سر بزنی.ما یه جمع صمیمی هستیم که جای تورو در کنار خودمون خالی دیدیم خوشحالمون میکنی بیای و تجروبیات و دانسته هاتو با بقیه دخترا در میون بذاری تا با همکاری هم بتونیم سایت کاملی برای دخترای گل ایرانی محیا کنیم منتظرتیم یکی از دخترای دخترونه

Amir

آیا به دنبال راهی مطمئن جهت کسب درآمد از اینترنت هستید؟ به چه قدر درآمد ماهیانه فکر می کنید؟ ما به شما پیشنهاد می کنیم که به جمع 16000 نفری بازاریابان باشگاه فروشندگان برتر ایرانی بپیوندید. با عضویت در این باشگاه و خرید نرم افزار بازاریابی mci5 به درآمد عالی در ماه برسید. http://www.mci5.com/index.php?refid=3302

مختار

سلام======== با دقت بخوانید طراحی چت روم ارزان طراحی سیستم وبلاگدهی فروش هاست چت روم www.1000so.ir 09356995496 - 09393259208 مختار اینم چت روم نمونه www.1000gap.com

یا اباصالح ادرکنی

*دور اول قرائت ختم قرآن کریم آغاز شد* سلام دوست گرامی برای همکاری در ختم دور اول قرآن کریم به وبلاگ من بیایید. خوشحال میشم اسم شما را هم برای ختم قرآن ، ثبت کنم. به امید روز ظهور اللهم عجل لولیک الفرج

یا اباصالح ادرکنی

*دور اول قرائت ختم قرآن کریم آغاز شد* سلام دوست گرامی برای همکاری در ختم دور اول قرآن کریم به وبلاگ من بیایید. خوشحال میشم اسم شما را هم برای ختم قرآن ، ثبت کنم. به امید روز ظهور اللهم عجل لولیک الفرج

ک

خوب شد به جای جام شیر دل یک آبنبات به حسن آقا کلید ساز ندادند وگرنه از خوشحال به سماع می آمد . منظورم همان حرکات موزون خدمونه.

ک

خوب شد به جای جام شیر دل یک آبنبات به حسن آقا کلید ساز ندادند وگرنه از خوشحال به سماع می آمد . منظورم همان حرکات موزون خدمونه.