وقتی وزیر از ارتباط با مردم نمی هراسد

عضویت در شبکه های اجتماعی خارجی از سال ها قبل در ایران با محدودیت هایی مواجه بوده و همواره به نوعی جلوی آن گرفته شده است.موضوعی که این روزها درباره سایت هایی مانند فیس بوک و یا یوتیوب هم صدق می کند.

هر چند مسئولان بعد از دیدن اقبال عمومی به این شبکه ها در کشور سعی در راه اندازی مشابه آنها داشتند اما این شبکه ها هیچ وقت در میان مردم جای خود را باز نکرد و با اقبال روبرو نشد. فیلتر شبکه های اجتماعی به مانند فیس بوک که ارتباط گیری برای همه اقشار در تمامی کشورها را آسان کرده سال هاست در کشور ما به شکل پیوسته وجود داشته و در چنین شرایطی هر از چندگاهی اخباری هم مبنی بر کاهش فیلترینگ و یا از فیلتر در آمدن این سایت‌ها مطرح می‌شود که هیچ گاه اجرایی نشد!!

در این سال ها بسیار از شخصیت های کشور حتی جرات ورود به این شبکه را نداشتند و در نهایت با فتوا مقام معظم رهبری که اعلام کردند "به‌طور کلی اگر مستلزم مفسده (مانند ترویج فساد، نشر اکاذیب و مطالب باطل) بوده و یا خوف ارتکاب گناه باشد و یا موجب تقویت دشمنان اسلام و مسلمین شود، جایز نیست والا مانعى ندارد" هم کسی نتوانست خود را به این شبکه نزدیک کند.

اما آنچه لبخند ما کاربران طرفدار رییس جمهور منتخب را به خنده های کشدار تبدیل می کند، حضور وزرا و مشاوران دکتر در صفحه های مجازی و استمرار حضور آنان است. کسانی که از ترس پست نگرفتن صفحه هایشان را تعطیل نکردند و یا جایی برای انتقام و کینه توزی نساختند!!

محمد جواد ظریف، حسام الدین آشنا، مسعود سلطانی فر و ... از جمله افرادی هستند که با حضور مستمر خود در فیس بوک از نزدیک با دیدگاه های مخالفان و موافقان روبرو می شوند و پاسخگو هستند.

به طور مثال دکتر ظریف ساعتی پس از رای اعتماد با حضور در صفحه شخصی اش اینچنین برایمان نوشت "دوستان سلام

من با استعانت از خداوند بزرگ و به امید به خدمت به مردم، اعتلای نام ایران و ایرانی و بهبود شرایط بین المللی در جهت کاستن از فشار اقتصادی بر مردم عزیز این مسئولیت سنگین را پذیرفته ام.

از محبت های شما که اینجانب را مورد لطف قرار داده اید سپاسگزارم و امیدوارم بتوانم شایسته این همه بزرگواری باشم. تلاش خواهم کرد ارتباط با شما را حفظ کنم و امیدوارم بتوانم در این صفحه، در سایت وزارت امورخارجه و یا از سایر روش ها به شما به صورت کم و بیش مرتب گزارش دهم.

از دوستان فهیم، بزرگوار و رواداری که به این صفحه مراجعه می کنند صمیمانه و مصرانه انتظار دارم که این صفحه را مکانی برای کنایه و یا خدای ناکرده توهین به افراد، گروه ها، احزاب، قومیت ها و مذاهب قرار ندهند و از شعارهای سیاسی و نقطه نظراتی که باعث رنجش دیگران شود و یا فرصت گفتگو و مفاهمه را از ما سلب کند جدا پرهیز کنند. با همه احترام به تمام نظرات، اگر به چنین اظهار نظرهایی برخورد کنیم با اجازه شما آنها را حذف خواهیم کرد.

ولی تصدیق می فرمایید که فرصت نخواهیم کرد همه نظرات درج شده در این صفحه را به سرعت مرور کنیم و لذا هیچ مسئولیتی در باره محتوای نظرات نخواهیم داشت. به راهنمایی و دعای خیر شما چشم امید دارم"

اینکه وزیر به این قد و اندازه قرار است به ما کاربران شبکه های مجازی توضیح دهد، گزارش دهد و یا حرفهایمان را بشنوند مساله ای است که ته دلمان را غنج می دهد و امیدوارمان می کند که اگر برای ریاست جمهور دکتر هزینه دادیم باید به خودمان خارج از واژه خز شده مجلسی ها "احسنت"  بگوییم.

/ 10 نظر / 30 بازدید
پاییزفصل زیبا

با من از روايت گريه‌ها سخن مگوی. صبح‌های مرمرين در پی است، سواران ستاره‌پوش در پی است. گُل‌گُل شبنم و لغزش لاله در نسيمه‌های نور. ديگر نه نامی از دريا، نه نقشی که در چشم آدمی. من راز‌جویِ آن روايتم که هنوزش کسی بازنسروده است. با من از روايت رازها سخن بگوی......سیدعلی صالحی....بهترینها را برای شما آرزو دارم [گل][گل][گل][گل]

ღمـــــ♀ـ♂ـــــآ تــــــآ خــــــــداღ

خطا از من است، می دانم. از من که سالهاست گفته ام "ایاک نعبد"، اما به دیگران هم دلسپرده ام. از من که سالهاست گفته ام " ایاک نستعین" ، اما به دیگران هم تکیه کرده ام. اما خدايا رهایم نکن... بیش از همیشه دلتنگم... به اندازه ی تمام روزهای نبودنم... به اندازه ي لحظه لحظه هاي غافل بودنم... :'(

بهین

چه باحال..امیدوارم تغییراتو ببینیم تو این دولت..واقعا دیگه همه خستن

جوانی در همین نزدیکی ها

البته به نظرم تا 2سال آینده با اومدن اینترنت ملی سیل جمعیت از فیس بوک به سمت گوگل پلاس بره در کل محیط گوگل پلاس از نظر کیفی خیلی بهتر از فیس بوکه

مریم

سلام خانم با دیدگاه شما کاملا موافقم و فکر می کنم این واقعا نشونه ای است. نزدیک تر شدن به صداقت و ممنون

افشین معشوری

درود اگر چه قدم مثبتی است؛ اما این دوگانگی در گفتار و رفتار و تصمیم می کشد مار را... سپاس[گل]

فرناز نوبری

یک سری ها هم هستن که ما احترام بسیار زیادی براشون قائل هستیم و پیشکسوت مون در این راه هستن اما متاسفانه کوهی به اسم غرور بر روی زبون شون سنگینی می کنه و اجازه نمی ده زیر چنین مطالبی نظر بدن حتی بدون اسم ! و بجای این کار در وبلاگ های شخصی خودشون جوابیه منتشر می کنن و از هم نشینی با پرندگان و حیوانات اهلی شان سود می جویند که ثابت کنند ما سرمان به کار خودمان گرم.استاد عزیز،پیشکسوت محترم،این تصور اشتباه است که فکر کنید هر پستی در این وبلاگ منتشر شود شما را خطاب داده.چه پست های عاشقانه،چه عارفانه و حتی سیاسی.کمی توقع تان را پایین بیاورید.انسان ها کاسه صبری دارند که گاه پر می شود و برای نویسنده این وبلاگ گویی پر شده آن چنان که خدا شاهد است مخاطب این وبلاگ از گفتن (کسانی که فیس بوک شان را بسته اند که مقام بگیرند)هرگز شما نبوده اید. ممنون از اینکه به اینجا سر می زنید و پست ها و نظرها را مرتبا رصد می کنید .

زینب

سلام بر رفقای محترم و محترمه... واقعیتش اینه که ممنون از کامنت هاتون اما چون خوشبختانه مساله عنوان شده در درجه اهمیتی برام قرار نداشت و هرکس هم که به این مساله اشاره کرد یه چیزهایی وحشتناک شاید هم واقعی !! گذاشت روش و به طرف گفت و البته این دفعه بدون مقاومت بنده !!! و البته بنده چند روز بعد از این رخداد خنده دار موفق شدم با چند تن از دوستان خودشان مطلب را بخوانم و برای دقایقی طولانی بخندیم و هر چه سعی کردیم ربطی پیدا کنیم نشد که نشد!!! و البته برای پست های سیاسی دیگرم با دوستان جوابیه ای مشابه نوشتیم و در نهایت ناهار برنده شدم... پس کامنت ها شما را به دیده منت خواندم و ممنون محبت هاتون شدم... اما نمایش نمی دهم و ممنون میشوم برایشان هم ننویسید ... باشد که خوشحال باشند ... بازم مرسی

نسیم

خیلی دوست دارم تبادل لینک کنیم... اگه موافقی خبرم بده زنده باد آزادی من فمینیستم

محمد

سلام خانم کریمیان من هم مثل 75 میلیون ایرانی امیدوارم دولت تدبیروامید موفق باشد